Nawigacja - szukaj

Nawigacja

 

 

 

 

 

 

 

 


 

                                                                   

                                                                                   


 

Snowkiting to zimowa odmiana kitesurfingu. Jest to młody, bardzo szybko rozwijający się sport łączący latawiec pociągowy ze snowboardem lub nartami. Do uprawiania snowkitingu potrzebny jest wiatr oraz duża otwarta przestrzeń pokryta śniegiem lub lodem. Teren może być zarówno płaski, pofałdowany jak i górzysty. Latawiec będący siłą napędową snowkitera jest najczęściej wpięty w uprząż i znajduje się zwykle w odległości dwudziestu kilku metrów. Do sterowania latawcem służy drążek sterowniczy lub manetki. Snowkiting jest prostszy do nauczenia od kitesurfingu . Twarde podłoże pozwala na łatwiejszy start i jazdę przy stosunkowo słabym wietrze.

Rekordowe prędkości osiągane podczas jazdy z latawcem na powierzchni, która minimalizuje tarcie (zamarznięte jeziora, zmrożony śnieg) przekraczają granicę 100 km/h, zaś największe skoki (a raczej loty) dochodzą do kilkudziesięciu metrów w górę i trwają po kilkadziesiąt sekund.

Sprzęt

Latawiec

Latawce wykonuje się w dwóch wariantach:

  1. Komorowe – miękkie i bardziej podobne w konstrukcji do paralotni. Te latawce wykorzystywane są przeważnie w wysokich górach i do eksploracji nowych terenów
  2. LEI (ang. Leading Edge Inflatable kite) – ze sztywną (pompowaną) krawędzią natarcia i listwami usztywniającymi (również pompowanymi). Latawce te bardzo dobrze trzymają swój kształt przez co idealnie nadają się do kitesurfingu. Snowkiterzy używają ich rzadziej ponieważ uderzenie latawcem pompowanym o twarde podłoże może doprowadzić do pęknięcia balonów w latawcu.

Uprząż

Uprząż składa się z czterech (dawniej dwóch) linek długości kilku metrów, haka mocującego dwie z linek do specjalnego trapezu oraz drążka sterowniczego (baru), do którego przymocowane są dwie pozostałe linki. Trapez może stanowić siedzisko dla snowkitera lub obejmować go w pasie. Niektórzy snowkiterzy jeżdżą niewpięci do trapezu, co pozwala na wykonywanie tzw. trików „unhooked” (np. handlepassów polegających na przełożeniu baru z jednej ręki do drugiej za plecami, podczas skoku).

 

Narty lub deska

Najpopularniejszymi nartami, ze względu na cenę, są nadal narty niczym nie różniące się od tych używanych w narciarstwie alpejskim. Biorąc pod uwagę wygodę używania, wszechstronność, wytrzymałość i niedużą twardość, najlepsze są narty typu freestyle - o prawie symetrycznej budowie, z podgiętymi przodami i tyłami. Ich konstrukcja w porównaniu do nart zjazdowych umożliwia swobodną jazdę i lądowania tyłem. W przypadku snowboardów najczęściej używane są deski symetryczne oraz miękkie wiązania. Niektórzy snowkite'rzy preferują wiązania typu step-in, które pozwalają na łatwe wypinanie i wpinanie buta, pomocne podczas jednoczesnej kontroli deski i latawca.

http://www.youtube.com/watch?v=PcVV2AtLaFQ

http://www.youtube.com/watch?v=qKuYEs5VI-s

Zapraszamy na szkolenia Snowkitingowe organizowane przez Centrum Paralotniowe.

Szkolenia odbywają się w każdy zimowy (podczas sprzyjającej pogody) weekend.

Czas trwania – dwa dni.

Wymagania: uczestnik szkolenia musi posiadać własny sprzęt w postaci nart lub snowboardu oraz odpowiednie ubranie.

Koszt szkolenia 400 zł / osoba.

Dojazd na miejsce szkolenia oraz koszt zakwaterowania – własny

KURS PODSTAWOWY zawiera:

  • zajęcia teoretyczne obejmujące omówienie konstrukcji latawców, zasady bezpieczeństwa, dobór odpowiedniego sprzętu, zasady sterowania latawcem
  • zajęcia praktyczne obejmujące przygotowanie sprzętu, start, sterowanie i lądowanie latawca, start z deską snowboardową lub nartami, pierwsze halsy po zakończonym kursie uczestnik otrzymuję zaświadczenie ukończenia 1-wszego Levelu IKO, który liczy się również do szkolenia na wodzie.

Dodatkowe informacje